LekarzPomaga.pl - TRZĘSĄCE SIĘ RĘCE PODCZAS GDY KTOŚ NA NIE PATRZY

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Trzęsące się ręce podczas gdy ktoś na nie patrzy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
Mam poważny problem, który przeszkadza mi w swobodnym życiu. Otóż gdy tylko ktoś patrzy mi na ręce gdy np. Pije herbatę to nagle tak się trzęsą, że nie mogę tego opanować i po prostu unikam takich czynności. Próbowałem sam z tym walczyć, opanować to ale jest jeszcze gorzej.

Proszę o poradę.

Tagi publikacji: trzęsące się ręce, nerwica

Lekarz:

Dzień dobry,
Wygląda to na problem natury psychologicznej. Cechy związane z psychogennym podłożem drżenia to: gwałtowny początek, spontaniczna remisja, zmienna charakterystyka oraz wygaszanie przy odwróceniu uwagi. Często towarzyszy mu stresujące wydarzenie życiowe. Na podstawie doświadczenia klinicznego uważa się, że częstość występowania drżenia psychogennego jest dość wysoka. W Pana przypadku może mieć to związek z zaburzeniami na tle nerwicy, jednak trzeba byłoby to skonsultować z odpowiednim lekarzem, ponieważ rozpatruje się to indywidualnie w przypadku konkretnego pacjenta i konkretnego zaburzenia.

Większość rodzajów drżenia jest symetryczna, ale guz mózgu może być przyczyną drżenia tylko po jednej stronie (nie we wszystkich przypadkach) . Kofeina i zmęczenie są często czynnikami, które wzmacniają samoistne drżenie; trudno znaleźć czynniki łagodzące. Należy przeprowadzić badania w kierunku chorób towarzyszących (np. zaburzeń snu, ponieważ zmęczenie mięśni może wzmacniać drżenie psychogenne; polineuropatii, ponieważ brak unerwienia może spowodować małe mimowolne ruchy, które mogą być uznane za drżenie). Choroby neurologiczne lub drżenie w wywiadzie rodzinnym sugerują element genetyczny, jak to się często dzieje w przypadku drżenia samoistnego. Aby wykluczyć drżenie polekowe, należy zebrać dokładny wywiad dotyczący przyjmowanych przez Pana leków.
Do tej pory zbadano wiele różnych metod badań obrazowych, stosowanych do rozróżniania przyczyny drżenia. Obecnie diagnozowanie drżenia ma przede wszystkim charakter kliniczny, dlatego zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Pozdrawiam serdecznie

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi