LekarzPomaga.pl - WYNIKI BADAŃ -ZAKRZEPICA, NERWOBÓLE

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne

Wyniki badań -zakrzepica, nerwobóle

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam kolejny raz, strach był silniejszy i zrobiłam dzisiaj badania krwi, morfologia w normie, tsh w normie, próby wątrobowe też, cholesterol całkowity podwyższony, reszty ni w ząb nie rozumiem.
Cholesterol całkowity - 5,59
HDL 1,57
LDL 3,56
Trójglicerydy 1,02
D-dimery 350,20 - czy to jest dobry wynik czy mogłoby być lepiej?
Noga boli, boli i przestaje, dlatego łączę to trochę ze zmianami pogody, psychoterapeuta kiedyś mi powiedział że jeśli jest się chorym to nie poprawia się na chwile ale bez leków jest coraz gorzej więc to trochę mnie pociesza, ale panikuję przez ten "brak oddechu" i zawroty głowy.
Mam jeszcze pytanie o duszność, wydaje mi się że wchodząc po schodach jest mi o wiele bardziej duszno i zaczyna mi się kręcić w głowie, czasem mam wrażenie że chodnik ucieka mi spod nóg i mam dziwne uczucie za oczami, chciałabym zapytać jaka jest różnica między dusznością nerwicową a taką która wynika z choroby? Rtg płuc miałam robione dwa lata temu wtedy wyszło wszystko w porządku, nie wiem czy mam iść prosić o skierowanie na prześwietlenie czy dać sobie święty spokój.
Jeżeli nic mi się nie poprawi to oczywiście chcę wrócić na psychoterapię.
Mam jeszcze pytanie co do prawidlowego pulsu, chyba wogóle przestanę go sprawdzać, bo mam wrażenie że kiedy przykładam palce do szyi to automatycznie przyspiesza, ale dzisiaj podczas zabawy z psem miałam 150 a w spoczynku nawet 90. Wczoraj mierzyłam ciśnienie było 129/83 ale chwile przedtem wchodziłam po schodach jeśli to ma jakieś znaczenie.

Lekarz:

Witam, co do lipidogramu to nie budzi on niepokoju - nieznacznie podwyższony cholesterol całkowity i LDL, ale nie ma to większego znaczenia. Jeśli chodzi o D-dimery to musi Pani napisać jaka jest jednostka przy wyniku, bo w zależności od jednostki normy są różne i bez tego nie wiem czy jest on prawidłowy czy nie (najlepiej niech Pani napisze normę podaną na wydruku).
Jeżeli chodzi o duszność to jest to odczucie subiektywne i nie ma różnicy w jej odczuwaniu w zależności od przyczyny. Jeśli pacjent odczuwa duszność to wykonuje się badania mające na celu wykluczenie choroby i wtedy wiadomo, że nie dzieje się nic poważnego i można podejrzewać podłoże nerwicowe. Ale w Pani przypadku nasilenie zaburzeń lękowych jest duże i raczej na pewno duszność jest z tym związana, więc nie widzę konieczności takich badań.
Co do pulsu to takie wahania w zależności od wysiłku fizycznego i stanu emocjonalnego są normalne. Ciśnienie też w normie. Proszę jeszcze napisać jednostkę i normę dla D-dimerów.

Użytkownik:

Witam, dziękuję za odpowiedź, norma podana w laboratorium to 500 płytki krwi miałam 348 przy normie do 440. Wczoraj byłam u lekarza, nogi nie oglądnęła ale powiedziała że wszystko w porządku bo badania w normie, a bóle są pewnie nerwicowe, osłuchała płuca i nic nie słychać. Wizyta trochę mnie uspokoiła, w końcu normalnie zasnęłam, ale noga boli dalej, bo nie mogę sama siebie przekonać że nic złego się z nią nie dzieje, nie zauważam jednak bólu łydki kiedy naciskam na podeszwę stopy, jednak niepokoją mnie widoczne żyły pod kolanami i na udzie, ale jestem dość szczupłą osobą więc może to normalne.

Tagi publikacji: zakrzepica, badanie krwi, nerwica lękowa, morfologia, zawroty głowy, duszności, zaburzenia nerwicowe

Lekarz:

W takim razie poziom D-dimerów jest jak najbardziej prawidłowy i nie ma mowy o zakrzepicy w tej nodze. Prawdopodobnie są to więc nerwobóle i mają one związek z zaburzeniami lękowymi. A jeśli chodzi o widoczne na kończynach naczynia to nie jest to objaw chorobowy - taka po prostu Pani uroda. Tak więc moim zdaniem nie ma Pani powodu do niepokoju o swoje zdrowie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi