LekarzPomaga.pl - AZBEST, SZKODLIWE DZIAŁANIE

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Azbest, szkodliwe działanie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, ostatnio ciąłem rurę ,jak się okazało później była ona azbestowa niestety, cięcie trwało góra kilka minut bez żadnej maski i było mnóstwo pyłu, pewnie się trochę nawdychałem niestety, poczytałem że wdychanie pyłu azbestowego jest bardzo niebezpieczne, co mi grozi po tym? jakie jest prawdopodobieństwo że w przyszłości coś wyniknie z tego? Co mam robić? Gdzie się udać ?

Lekarz:

Witam serdecznie, czy to była pierwsza w życiu ekspozycja na azbest czy miał Pan wcześniej kontakt z tego typu materiałem ?

Użytkownik:

Tak wcześniej miałem kontakt z azbestem ale tylko przenosiłem płyty eternity było to dwukrotnie bez żadnego ciecia .

Tagi publikacji: azbest, szkodliwość azbestu, dym tytoniowy, pył azbestowy

Lekarz:

Rzeczywiście, azbest wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie i wiemy już o tym od wielu lat, może powodować m.in. pylicę azbestową, zmiany w obrębie opłucnej takie jak blaszki, zgrubienia czy wysięki oraz choroby nowotworowe (rak płuca, międzybłoniak opłucnej). Szkodliwe działanie azbestu nasila palenie papierosów, zwiększając ryzyko rozwoju raka płuca kilkadziesiąt razy w porównaniu z osobami niepalącymi i nienarażonymi. Istotny jest jednak fakt, że tego typu następstwa powstają zwykle w efekcie narażenia zawodowego, co oznacza pracę przez kilka godzin (najczęściej 8) w miejscu, gdzie stężenie azbestu przekracza normy. W Pana przypadku czas ekspozycji był zdecydowanie krótszy, a stężenie azbestu znacznie mniejsze, dlatego też nie ma to prawdopodobnie znaczenia klinicznego i nie powinno Panu zagrażać. Proszę jednak unikać ekspozycji na azbest i dym tytoniowy w przyszłości. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi