LekarzPomaga.pl - CHOROBY PŁUC, ZMIANY GUZKOWE

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Choroby płuc, zmiany guzkowe

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam odebrałem dziś wynik tomografu płuc i w opisie mam W srg. 10PP podopłucniwy guzek 5 mm. W płacie środkowym guzkowe zagęszczenie 4 i 5 mm , w seg.5 PL podobne zmiany śr 3 i 5 mm. Mam pytanie czy to coś poważnego? Pragnę nadmienić że od7 lat choruję na astmę

Informacje dodatkowe:

Od 7 lat systematycznie biorę leki na astmę

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Choroby płuc, zmiany guzkowe

Tagi publikacji: choroby płuc, zmiany guzkowe, zmiany w płucach, nowotwór, zmiany nowotworowe w płucach

Lekarz:

Szanowny Panie, postępowanie z wykrytymi guzkami płuc zależy m.in. od ich wielkości i opisanej budowy (czy są to guzki lite, ze zwapnieniami itp.), czyli ocenia się cechy radiologicznej złośliwości, a także należy brać pod uwagę dane kliniczne (wiek, choroby towarzyszące, palenie tytoniu, wcześniejsze rozpoznania ewentualnych nowotworów, przebyte zapalenia płuc itp.). Zwykle pojedyncze guzki do 5 mm podlegają obserwacji i wykonuje się kontrolne badanie za ok. 12 m-cy, przy wielkości 5-10 mm badanie TK za ok. 6 miesięcy i powyżej 10 mm dalsza diagnostyka i konsultacja torakochirurgiczna. Zgodnie z zaleceniami nie powinno się zalecać samego monitorowania osobom ze zmianami podopłucnowymi.
U Pana w badaniu zostało opisanych kilka zmian. Zmiany guzkowe mogą odpowiadać np. zmianom pozapalnym, ale również zmianom nowotworowym, w tym ewentualnym zmianom przerzutowym. Prawdopodobnie lekarz prowadzący zaleci dalszą diagnostykę. Proponuję wykonać również badania laboratoryjne jak morfologia, OB, CRP, AST, ALT, lipazę, badanie ogólne moczu, PSA, jonogram, LDH oraz usg j. brzusznej z oceną gruczołu krokowego. W dalszej kolejności w zależności od danych klinicznych i wyników badań może być wskazane wykonanie kolonoskopii i gastroskopii.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi