LekarzPomaga.pl - DUSZNOŚĆ, WYSOKI PULS SPOCZYNKOWY

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Duszność, wysoki puls spoczynkowy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Zacznę od początku. Od zawsze miałam wysoki puls spoczynkowy (ponad 100 uderzeń na minutę). Zaczęło mi to bardzo doskwierać jakieś 3 lata temu. Zaczęły się wizyty u lekarza. Dopiero niedawno kardiolog poprzez badanie przezprzełykowe serca wykrył u mnie PFO serca. Jednak TK głowy wyszło idealnie, więc lekarz kazał mi się nie obawiać i odstawić lek Concor Cor 2,5 (chcę zajść w ciążę, dlatego decyzja o odstawieniu leku). Obecnie biorę pół dawki, za tydzień mam odstawić go całkowicie. Puls lekko podwyższony, ale nie jest źle (ok.80 uderzeń w spoczynku, w czasie wysiłku 90-100). Po odstawieniu mam zażywać w razie konieczności Isoptin 40. Wszystkie badania mam idealne - morfologia (podniesione o dwa wskaźniki MCV i MCH poza tym ok), glukoza, tarczyca, OB, CRP. Palę papierosy od około 4 lat (jakieś 10-15szt dziennie). Chcę rzucić. Od kilkunastu dni mam uczucie "guli" w gardle. Nie mam problemów z połykaniem jedzenia czy picia, jedynie przy przełykaniu śliny ją czuję. Tydzień temu byłam u lekarza z powodu bólu gardła i uczucia jakby pieczenia (ale niedużego) w klatce piersiowej. Lekarz zbadał mnie osłuchowo i sprawdził gardło. Dał coś na wysuszone gardło i powiedział, że wszystko jest dobrze. Ale u mnie nasiliła się duszność. Dzisiaj miałam problem ze swobodnym złapaniem oddechu. Trwało to chwilę, po czym ustąpiło. Zażywam również tabletki Depresanum. Czy powinnam się obawiać tych duszności? RTG klatki piersiowej miałam wykonywane w sierpniu 2017 roku. Czy te objawy mogą występować na tle nerwicowym? Wszystkie wyniki mam dobre, a ja ciągle szukam u siebie innej choroby. Gula w gardle od razu oznaczała dla mnie raka krtani. Duszność to już wg mnie rak płuc. Boję się tego. Nie leczę się na nerwicę ale poważnie to rozważam, bo coraz ciężej poradzić mi sobie z sobą samą. Czy powinnam się obawiać takiej duszności?

Informacje dodatkowe:

PFO serca
Concor Cor 2,5
Depresanum
TK głowy bez zarzutów
RTG klatki piersiowej w 2017 roku bez zarzutów
Morfologia - wszystko dobrze, poza MCV i MCH podwyższonym ale niewiele
OB w normie
CRP w normie
Glukoza w normie
Tarczyca zdrowa

Tagi publikacji: duszność, wysoki puls spoczynkowy, palenie papierosów, nerwica

Lekarz:

Szanowna Pani, przyczyną duszności może być choroba organiczna, ale również może występować na podłożu psychogennym. Jest to tylko subiektywny objaw. W związku z tym, że pali Pani papierosy, a ostatnie zdjęcie klatki piersiowej było 2 lata temu, należy rozważyć wykonanie tego badania. Ewentualnie można rozważyć badanie usg tarczycy. W związku z planowaną ciąża zalecałbym zaprzestanie palenia.
Można jeszcze wykonać badanie spirometryczne i skonsultować się z pulmonologiem.
Jak wspominałem duszność jest objawem subiektywnym, więc nie stanowi podstawy do postawienia pewnego rozpoznania.
Jeśli w wykonanych badaniach nie będzie odchyleń od normy warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zbada osobiście Panią i postawi ostateczną diagnozę, zaleci dalsze postępowanie.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi