LekarzPomaga.pl - PRZEWLEKŁY KASZEL Z WYDZIELINĄ, BÓL W PŁUCACH

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Przewlekły kaszel z wydzieliną, ból w płucach

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam! Mam 21 lat i od roku cały czas kaszlę. Najczęściej kaszel jest suchy ale czasami zdarza mi się odkrztusić żółtawo-zieloną wydzielinę. Nie palę papierosów. Byłam kilka miesięcy temu u lekarza rodzinnego i zalecił mi syrop pyrosal. Stosując go przez miesiąc kaszel się zmniejszył i nie było wydzieliny. Później znowu się pogorszyło ale nie miałam czasu odwiedzić lekarza. Od kilku dni kaszel nasilił się i dodatkowo podczas kaszlenia bolą mnie płuca. Jaki powinnam kupić sobie syrop lub coś bez recepty? I czy pomoże mi coś bez recepty czy raczej tylko receptowe leki?

Pozdrawiam Magda

Tagi publikacji: Przewlekły kaszel z wydzieliną, ból w płucach

Lekarz:

Witam, na wstępie muszę powiedzieć, że nie jest to dobre, że kaszel trwający od roku nie był do tej pory diagnozowany. Każdy kaszel trwający dłużej niż 8 tygodni jest traktowany jako przewlekły i powinien już być we właściwy sposób diagnozowany i leczony (do 6 tygodni może się utrzymywać kaszel poinfekcyjny i nie jest to jeszcze niepokojące).
W takim przypadku jak Pani na pewno nie należy leczyć się już samodzielnie żadnymi preparatami dostępnymi bez recepty tylko udać się do lekarza rodzinnego, a on po dokładnym zbadaniu Pani, zadecyduje o tym jakie badania należy wykonać - powinny to być na początek podstawowe badania laboratoryjne jak morfologia, CRP oraz obowiązkowo zdjęcie RTG klatki piersiowej. Następnie w zależności od wyników uzyskanych badań lekarz rodzinny zadecyduje czy należy skierować Panią do specjalisty pulmonologa na bardziej szczegółowe badania.
Przyczyn przewlekłego kaszlu może być bardzo wiele i wiele z nich należy wziąć pod uwagę u Pani. Najczęściej wymienia się przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę, POChP, tzw. zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, refluks żołądkowo-przełykowy, oraz proces nowotworowy w płucach.
Tak więc proszę nie próbować już żadnych samodzielnych sposobów leczenia tylko udać się do lekarza rodzinnego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi