LekarzPomaga.pl - ZAPALENIE OSKRZELI, ŚWIST I CHARCZENIE W TCHAWICY

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Zapalenie oskrzeli, świst i charczenie w tchawicy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.Od kilku lat mam problem z moimi oskrzelami.Gdy tylko przychodzi jesień-zima zawsze choruje na zapalenie oskrzeli.Teraz jest tak samo.Nie działają praktycznie na mnie żadne antybiotyki.Moją przyczyną jest świst i charczenie w tchawicy z przodu na klatce piersiowej.Nie mam kaszlu , nie mam gorączki a świsty są przy większym wydychaniu.Lekarz mój już rozkłada ręce i nie wie czym ma mnie leczyć by zapalenie oskrzeli nie powracało i jak się tego pozbyć :*(.
Proszę o pomoc.

Lekarz:

Witam, a jak często w ciągu roku występuje zapalenie oskrzeli? czy konsultował się Pan z pulmonologiem - jeśli tak to co on na to? czy pali Pan papierosy? czy do tej pory chorował lub choruje Pan na coś poważniejszego? zażywa Pan jakieś leki na stałe?

Użytkownik:

Zawsze 1-2 razy do roku wystepuje zapalenie oskrzeli.Byłem u Pulmonologa , miałem robione wszystkie badania od spirometri po bronhoskopie itd.Nie palę.Wyniki wyszły w miare , tylko mam słaba spirometrię ..mam słaby wydmuch , jak bardziej wydmuchuje powietrze to towarzyszy mi zawsze kaszel.Choruje tylko na oskrzela , okres jesienno zimowy.Każde większe zmęczenie to towarzyszy mi duszność i świsty w oskrzelach.
Antybiotyki nie działają na moje oskrzela ani płuca.Jedyny lek jaki na mnie działa to Biotraxon w zastrzykach.Po nim mi pomaga.Teraz brałem Auglavin potem Klavion i Metypred ale po tych antybiotykach 0 poprawy.

Tagi publikacji: Zapalenie oskrzeli, charczenie w tchawicy, tchawica, Auglavin, Klavion, Metypred, Broncho-Vaxom, astma oskrzelowa

Lekarz:

Przy takich objawach można by było podejrzewać u Pana astmę oskrzelową, ale jeżeli wyniki wykonanych badań są prawidłowe, a pulmonolog niczego niepokojącego nie stwierdza to zapewne nie ma podstaw do takiego rozpoznania. Dwa zapalenia oskrzeli w ciągu roku to też nie jest niepokojąca liczba i wcale nie musi to świadczyć o jakiejś poważnej chorobie - taka Pana "uroda". Jedyne co mogę polecić to wykonanie dodatkowo testów alergicznych (IgE całkowite, panel alergiczny z krwi, testy alergiczne skórne), o ile jeszcze nie były wykonywane. Dodatkowo można oznaczyć poziom immunoglobulin, żeby wykluczyć zaburzenia odporności humoralnej. Proponuję również zastosować w okresie jesienno-zimowym preparat uodparniający o nazwie Broncho-Vaxom - ma on na celu zarówno wspomaganie leczenia infekcji dróg oddechowych jak i zapobieganie ich nawrotom. Powinien Pan również rozważyć szczepienie się przed każdym sezonem na grypę. Niestety nic więcej nie mogę tu doradzić - musi Pan pozostawać pod kontrolą pulmonologa prowadzącego leczenie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi