LekarzPomaga.pl - ZWAPNIENIA W PŁUCACH, PODWYŻSZONA TEMPERATURA, GORĄCZKA

Układ oddechowy -tchawica, oskrzela i płuca

Zwapnienia w płucach, podwyższona temperatura, gorączka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, od prawie 3 miesięcy mam bole stawów mięśni zmęczenie ból głowy również mam non stop temperaturę 37,8 czasami lekko ponad 38, temperatura nie spada po podaniu ibuprofenu i paracetamolu. Ob i crp tsh w normie. Zrobiłam tomograf KP gdyż na rtg wyszły rozszerzenia drobnoguzkowe 6 mm w polu dolnym prawym, na opisie tomografu już wszystko jest ok, nie ma już informacji na temat jakiś guzków czy to możliwe, że na rtg się pomylono? Mam pytanie co oznaczają takie białe plamki zaznaczone przeze mnie ? Pozdrawiam 

Załączniki:

Tagi publikacji: Zwapnienia w płucach, podwyższona temperatura, gorączka, guzki w płucach, torbiele w oskrzelach

Lekarz:

Szanowna Pani, badanie rtg klatki piersiowej jest mniej dokładne niż badanie tomografem komputerowym. Różne zmiany, guzki w rtg mogą wynikać z nakładających się różnych struktur ciała, w tym nawet zmian skórnych lub mogą to być różnego rodzaju artefakty (fragment obrazu, który nie odpowiada żadnej strukturze anatomicznej, jest skutkiem niedoskonałości aparatu, zakłóceń itp.). Wówczas nie da się jednoznacznie określić charakteru zmiany i jej lokalizacji. Dalsza dokładniejsza diagnostyka w tomografii pozwala ocenić wcześniej opisane zmiany. Dlatego w TK nie zostały opisane guzki, gdyż ich nie było widać w tym badaniu, co wyjaśniło wątpliwości z rtg.
Zmiany zaznaczone przez Panią mogą być artefaktami, drobnymi zwapnieniami w płucach np. pozapalnymi, może to być obraz przekroju drobnego oskrzela, złogami w układzie moczowym czy guzkiem na skórze. Wszelkie wątpliwości pomaga wyjaśnić zebrany wywiad, badanie osobiste i dodatkowe jak np. TK.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi