LekarzPomaga.pl - BÓLE RĄK, ANALIZY WYNIKU I DIAGNOZY, PODEJRZENIE TOCZNIA

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -choroby reumatyczne kości, stawów i tkanki łącznej

Bóle rąk, analizy wyniku i diagnozy, podejrzenie tocznia

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry
Od dłuższego czasu mam bóle rąk . Na początku bolał mnie jeden łokieć myślałam że przeciążyłam rękę. Ale od pewnego czasu zaczęły boleć mnie ręce i dłonie. Mam czasami wrażenie takich trochę sztywnych palców. Zrobiłam wyniki CRP, RF,WR,TSH,CCp wyniki są w normie. Ale zrobiłam również wyniki na witaminę D i przeciwciała ANA. Wyszło że za mało mam witaminy d i w załączniku prześlę wynik tych przeciwciał. Proszę o odpowiedz . Powiedziano mi że mogę chorować na toczeń trochę się wystraszyłam , dlatego proszę o analizę mojego wyniku.

Informacje dodatkowe:

Choruję na chorobę Graves Basedova, jestem po jodoteapii juz 26 lat, całe moje leki to Euthyrox175, Hydrochlorothiazidum 12,5

Załączniki:

Tagi publikacji: toczeń, bóle rąk, gravesa basedova, Toczeń rumieniowaty układowy

Lekarz:

Szanowna Pani, przedstawione przez Panią wyniki badań przeciwciał nie pozwalają na postawienie rozpoznania tocznia. Wyniki są ujemne. Wartość tego badania często jest przeceniana. Wyniki dodatnie mogą występować w przebiegu wielu chorób, stanów zapalnych, w czasie przyjmowania niektórych leków a nawet u osób zupełnie zdrowych. Toczeń rumieniowaty układowy jest jedną z wielu układowych chorób tkanki łącznej. Aby móc postawić rozpoznanie tocznia, zgodnie z kryteriami rozpoznania tej choroby, dodatni wynik na obecność określonego typu i miana przeciwciał jest jedną z wielu informacji pozwalającą daną chorobę rozpoznać. Aby rozpoznać tocznia muszą być spełnione co najmniej 4 spośród 11 kryteriów tej choroby. Należy również wziąć pod uwagę to, że choruje Pani na chorobę Graves Basedowa, która jest chorobą autoimmunologiczną.
Obniżony poziom witaminy D, również może wiązać się z bólami kostno-stawowymi, mięśni. Proponuję zgłosić się do lekarza, który będzie mógł zebrać dokładny wywiad, zbadać osobiście Panią i ewentualnie pokierować dalszą diagnostyką, gdyby objawy utrzymywały się lub nasilały. Należy również włączyć odpowiednią suplementację witaminą D celem normalizacji jej poziomu.
Podsumowując, większość osób z dodatnim wynikiem przeciwciał ANA nie choruje na żadną chorobę reumatologiczną, gdyż może być dodatni w wielu stanach przejściowych. Poza tym do postawienia rozpoznania chorób układowych ważne są objawy występujące u chorego.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi