LekarzPomaga.pl - ŁZS

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -choroby reumatyczne kości, stawów i tkanki łącznej

Łzs

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Od dwóch lat leczę się w kierunku ŁZS, dwa lata temu pierwszy raz spotkałem się z atakiem choroby, mam antygen Hlab27. Około roku brałem mtx oraz encorton. Od maja 2020r po konsultacji z lekarzem leki zostały odstawione, aż w grudniu 2020r nastąpił atak choroby i do dnia dzisiejszego biorę mtx oraz encorton. Leki poprawiły oczywiście mój stan zdrowia, natomiast od około 2 tyg odczuwam bole stawów nogi. Najgorzej jest z kolanem, przy dłuższym siedzeniu i zginaniu nogi czuje większy ból i dyskomfort. Czuje, ze leki przestają być skuteczne dodam, ze przy zastrzykach mtx na drugi dzień nie da się funkcjonować. Czy jest jakaś inna droga leczenia ?Czy wybrać się na konsultacje do innego lekarza reumatologa?

Dawki leków namaxir 15mg raz w tygodniu
Encorton 1x 5mg codziennie

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Łzs

Tagi publikacji: ŁZS, Łuszczycowe zapalenie stawów, zastrzyki mtx

Lekarz:

Szanowny Panie, w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów stosuje się różne leki, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą objawy lub powodują ich ustąpienie. Skuteczność stosowanych leków będzie zależała od stopnia zaawansowania choroby, postaci, czasu trwania itp. Kolejną grupą są stosowane przez Pana glikokortykosteroidy (np. Encorton), stosowane ogólnie, ale również podawane dostawowo celem zmniejszenia zmian zapalnych. Kolejne leki to metotreksat, azatiopryna, cyklosporyna, sulfasalazyna, leflunomid. Dalsze terapie opierają się na stosowaniu leków biologicznych (z grupy przeciw nowotworowemu czynnikowi nowotworów alfa), które mają zmniejszyć stan zapalny i zahamować proces niszczenia stawów. Cały czas prowadzone są badania kliniczne kolejnych nowych leków biologicznych. Część pacjentów zostaje zakwalifikowana do badań i mogą otrzymać takie leczenie lub zostają ujęci w programach lekowych już zarejestrowanych leków biologicznych.
Celem zmniejszenia dolegliwości czasami odbarcza się zajęty staw i podaje steroid dostawowo, usuwa się zmienioną błonę maziową stawu.
Bardzo ważne w leczeniu jest stosowanie ćwiczeń, zabiegów fizykoterapii, stosowanie odpowiedniej diety.
Jeśli dotychczasowe leczenie jest nieskuteczne sugeruję zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który być może zaproponuje zmianę w terapii, określi czy spełnia Pan kryteria do zmiany leczenia. Oczywiście zawsze może Pan udać się na konsultację do innego specjalisty, który może zalecić inne bardziej skuteczne postępowanie. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi