LekarzPomaga.pl - PROBLEMY ZE STAWAMI I KRĘGOSŁUPEM

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -choroby reumatyczne kości, stawów i tkanki łącznej

Problemy ze stawami i kręgosłupem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, jestem kobietą, lat 25. nie pracująca, tryb życia siedzący, waga 113 kg przy 179 cm wzrostu. Ostatnio schudłam poprzez diete 15 kg.
Waga 113 utrzymuje się od września. Wczesniej ważyłam te 15 kg więcej.
A teraz przejde do opisu problemu:
Od kąd pamiętam pobolewał mnie kark, kręgosłup szyjny, na zdjęciu RTG zmiany zwyrodnieniowe, brak dyskopatii, rezonans oscinka szyjnego bez zmian, rezonans głowy bez zmian.
Wszystko zaczęło się mnie więcej 2 miesiące temu :
najpierw bolał mnie kręgosłup szyjny dość mocno nie mogłam dluzej siedzieć, prowadzić auta, potem doszedł ból lewego barku, nie mogłam umyc głowy pod prysznicem, przytrzymać ręki w górze, poszłam do ortopedy, USG barku bez zmian, lekarz stwirdzil rwę barkową - dostałam tabletki i zastrzyki przeciwbólowe. Po wzięcu 15 zatrzyków i leków nie przyniosło poprawy, dlatego zrobiłam rezonans który nic nie wykrył. Ból jest cały czas przy dłuższym chodzeniu siedzieniu, ale już się powoli przyzwyczajał, potem dołączyło się osłabienie siły mięśniowe ( tak mi się wydaje ) lewej ręki, 3 dni przed swietami stojąc na balkonie paląc papierosa bylam oparta o barierkę, stałam na prostym podłożu, ale po spaleniu papierosa już nie mogłam wrócić do pionu... tak mnie strasznie bolał lędźwiowy kręgosłup, myslalam ze to dysk ale nie zdarzylo się to ani przy dźwignięciu czy czymś podobnym tylko "tak po prostu", dostałam zastrzyk zgodnie z zaleceniem ortopedy ten na bark ale pomogło i na tę chwile z leźdzwiowym, chodziłam na czterech, doczłapałam się do łóżka i tak leżąc kilka godzin, ból ustał na tyle ze mogłam powoli się prostowac. na następny dzień ból minął.
niedawno dołączyły się taki tąpnięcia bólu rozległe przez kręgosłup piersiowy i lędźwiowy z bolącym brzuchem - strasznie mocny ból trwający kilkadziesiąt minut i ustępujący. Ostatnio doszły bóle lewego kolana, lewej kostki ( spuchnięta ale ona chyba zawsze była opuchnieta po kilku skręceniach pod rząd), ale boli ta kosta, bolą mnie obie pięty od wewnętrznej strony, lewe kolano, lewe biodro, lewy nadgarstek i prawy nadgarstek, bark, wydaje mi się ze może trochę prawy nadgarstek jest opuchnięty. boli mnie również prawy łokieć. najbardziej czuje rano po przebudzeniu jeśli chodzi o nadgarstki i łokieć, ale w ciągu dnia też dokucza, szczególnie przy pisaniu przy komputerze lub tak po prostu.
Wydaje mi się ze mam osłabione wszystkie mięśnie kończyn górnych i dolnych. boli mnie również czasami głowa od ucha i skronie czasmi lewa czasami prawa strona, miewam zawroty głowy, mdłości od bardzo dawna.
po przebudzeniu straszny ból odczuwam w plecach przy przyciąganiu brodą do mostka. później ustępuje.
czasami również mam takie mimowolne ruchy szybkie odchylenie szyi, ruch ramieniem,
Dodatkowo od okolo3-4 miesięcy mam wklęśnięte lewe udo... bylam u rodzinnej powiedziała ze to nierówna tkanka tłuszczowa i wyslala do dermatologa, jednak dermatolog powiedział ze to coś z mięśniem.

Nie wiem czy ma to związek : ale zmiagam się z moim dermatologiem z wysypką szczególnie na brodzie i szyi, czasami na twarzy tez, jednak nie ustępują wypryski, pododbno to trądzik różowaty, ale poprawy nie widać po braniu antybiotyku już chyab 6 opakowanie i masc duak.

na stałe biore leki na borderline : faxigen 150, trittico , hydroksyzyna zazwyczaj 125 mg na wiczór, z powodu częstego wybudzania się w nocy - czasami również biore 25 mg wrano i 25 mg w południe, ale sen i tak jest przerywany.

przy dotyku bolą mnie okolice żeber. nie wiem czy wszystko napisałam ale mam nadzieje ze tak, wizyte u neurologa mam na początek lutego, i chciałabym się dowiedzieć czy on mi pomoże, a może udać się wcześniej do przychodzi albo na ostry dyżur.
ból jest ciezki do wytrzymania, trudności w prawdzeniu pojazdów mechanicznych, mdlenie rąk, czasami jak je poloze to musze się dotkąć czy je jeszcze mam.
czy ejst może jakies samobadanie stwerdzające uraz kręgosłupa albo coś?

dodam ze nie miałam ostatnich miesiącach zadych urazów !! nie bylam przeziębiona ani chora, ból pleców raczej przeszywa tylko brzuch i nogi, nie pośladków czy pachwin.
Bol stawów jest raczej pulsujący, chyba nie stały.

Jeśli ma Pan/Pani jakieś dodatkowe pytania proszę pytac. Bardzo mi zależy na rozwiązaniu tej zagadi bólowej, bo czasami po prostu odechciewa się życ.
TYm bardziej ze RTG, rezonans sporo mnie kosztowały. a nie powiedziały nic ciekawego.

czasami zakłuje mnie w prawym lub lewym dołku brzucha, ale ból jest dziwny do zlokalizowania czasami boli z prawej u góry czasami z lewej u góry, czasami przy pępku, ale te najmocniejsze to dolna część brzucha.

ginekologicznie ok, okres regularny, ciąży brak.
czasami mimowolne skurcze mięsni łydki czy uda,

Informacje dodatkowe:

załączam zdjęcie uda oraz zdjęcia kostki i nadgarstki.
brak gorączki lub stanu podgorączkowego.
widoczne na zdjęciu uda czerwony pasek to odcisk od krzesła, ale wglebienie tez jest widoczne

Załączniki:
Lekarz:

Witam, a czy były w ostatnim czasie wykonywane takie badania jak morfologia krwi, CRP, OB, czynnik reumatoidalny i poziom kwasu moczowego? Jeśli tak to proszę przedstawić ich wyniki. Czy kiedykolwiek konsultowała się pani z reumatologiem? czy w rodzinie występowały jakieś poważniejsze choroby - neurologiczne lub związane ze stawami?

Użytkownik:

Ostatnio badania robiłam w listopadzie. Morfologii wszystkie zakaźne kreatyna wszystko było ok. Nie byłam nigdy u reumato loga w rodzinie nie ma obciążeń neurologicznych ani reumatyzmu. Boli mnie przy dotyku ból pleców i plecy na wysokości żeber szczególnie . Mam zimne stopy ciągle może to nerki? Ciągle chce mi się pić chodzę w nocy do toalety oddaje sporo moczu ale czasami mam wrażenie ze nie do końca. Tylko rano czuje lekki ból przy oddawaniu moczu. Mocz jest metny bardzo jasny. Czasami pojawiają się takie bąbelki na nim. Ciężko mi się skoncentrować na czymś co od razu przy dłuższym skupieniu dwoi mi się w oczach i mam zawroty głowy. Te stawy to głównie rano bolą lub po długiej spacerze. Gdy opieram się o barierki z wyprostowana lewa noga wyginięciem kręgosłupa to wtedy są takie kłócia w okolicy żeber w tyłu. Mocniejszy ból przy gdy leżę zawsze boli razem z brzuchem. Mam jaki kaszel . Mama mówi ze w nocy też kaszle. Głowa boli lekko zazwyczaj po jednej stronie . Teraz juz skóra mnie nie swędzi ale był czas ze strasznie się drapaam aż do krwi . Potrzebuje często drzemki w środku dnia. W dzień śpi mi się dużo dużo lepiej niż w nocy. W nocy zdarza mi się mocno pocic.

Tagi publikacji: kręgosłup, ból stawów, zwyrodnienie, nadwaga, otyłość

Lekarz:

Wizyta u neurologa i dokładne badanie neurologiczne w przypadku takich dolegliwości jak u Pani jak najbardziej jest wskazane. Pozwoli to wykluczyć poważne schorzenia układu nerwowego i pewnie dzięki temu będzie Pani dużo spokojniejsza. Myślę jednak, że póki co może Pani spokojnie czekać na umówiony termin, raczej nie jest to aż tak poważne, żeby wymagało wizyty na ostrym dyżurze. Należy jednak pamiętać, że bóle kręgosłupa to nie tylko problem ortopedyczny i neurologiczny, ale często także reumatologiczny, zwłaszcza jeśli występują też bóle innych stawów. A choroby reumatologiczne, w których pojawiają się bóle stawów są bardzo różne (RZS, toczeń układowy, reaktywne zapalenia stawów, itd.) i dlatego proponowałabym po konsultacji z neurologiem udać się również na wizytę do reumatologa celem diagnostyki pod kątem tego typu chorób. Nie wiem czy w końcu miała Pani wykonane wszystkie te badania, o które pytałam, ale jeśli nie to na pewno warto by było je wykonać - są to badania zlecane w pierwszej kolejności przy podejrzeniu zapaleń stawów. Jednak musi Pani również zdawać sobie sprawę z konieczności radykalnego schudnięcia i to nie tylko poprzez dietę, ale przede wszystkim poprzez regularną aktywność fizyczną. Taka nadwaga w ogromnym stopniu obciąża zarówno kręgosłup jak i wszystkie inne stawy - to może być jedna z przyczyn Pani dolegliwości i poza obniżeniem masy ciała żadne leki tutaj nie pomogą. Ponadto brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia również nie sprzyja dobremu zdrowiu, tak więc musi Pani zmienić styl życia i zadbać o siebie:) Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi