LekarzPomaga.pl - RTG OPIS

Układ kostno-stawowy i mięśniowy -choroby reumatyczne kości, stawów i tkanki łącznej

RTG opis

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Stan po podkrętarzowym złamaniu lewej kości udowej zaopatrzonym operacyjnie z następowym usunięciem elementów stabilizujących po dwóch latach. Wypadek 16 lat temu.
Z powodu bólowych stawu biodrowego lewego i prawego wykonano RTG stawów biodrowych.
Opis Radiologa: Obustronnie częściowe spłycenie środkowej części szpary stawowej z towarzyszącym niewielkim wzmożeniem sklerotezacji stawów panewek. Na pograniczu głowy i szyjki k. udowej prawej oraz w szyjce i kretarzu kosci udowej lewej widoczne obszary rozrzedzenia utkania kostnego. Drobna osteafitoza brzegu lewej panewki stawowej. Powyciągania krawędzi kostnych krętarza lewej kości udowej.

Proszę o wyjaśnienie opisu radiologicznego czy jest cos niepokojącego ? Z opisu wynika że są jakieś zmiany też w prawym stawie ale ono nie miało urazu.
Proszę o objaśnienie tego opisu.

Tagi publikacji: podkrętarzowe złąmanie kości udowej, udo, kość udowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza

Lekarz:

Witam, objawy takie jak zwężenie szpary stawowej ze wzmożeniem sklerotyzacji panewek oraz osteofitoza to objawy radiologiczne choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Zmiany te u Pana nie są jednak mocno zaawansowane. Choroba zwyrodnieniowa stawów związana jest z wiekiem i niewiele da się z tym zrobić. W przypadku znacznych zmian rozważa się leczenie operacyjne, czyli wszczepienie endoprotezy stawów biodrowych, ale u Pana na szczęście nie ma takiej konieczności. Powyciągania krawędzi kostnych lewego krętarza są zapewne wynikiem przebytego złamania. Natomiast rozrzedzenia struktury kostnej mogą wynikać z osteoporozy i w tej sprawie należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym - być może wskazana będzie densytometria, czyli badanie gęstości kości. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi