LekarzPomaga.pl - BAKTERIA E-COLI W PĘCHERZU/ PIECZENIE

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Bakteria e-coli w pęcherzu/ pieczenie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

WITAM
Od 2 lat leszcze skutki zapalenia bakterią e-coli, która atakuje mi pęcherz. Przy ataku na mój pęcherz również odzywają się nerki, które miały jakieś złogi i w poprzednim okresie brania antybiotyków to powodowało krwiomocz gdy jakieś złogi odrywały się z nerek. Przez ostatnie 6 m-cy podjąłem się oczyszczaniu nerek ziołami i osiągnąłem poprawę- przyjmowanie ziół i żurawiny wydawało się, że zwyciężyły e-coli. Ale tydzień temu 30.04.2014 e-coli zaatakowało mi pęcherz jednak już bez krwiomoczu pieczenie i ból nie do zniesienia. Więc zacząłem przyjmować antybiotyki, które 6 m-cy temu zostały mi zapisane Augmentin oraz Bioracef, pieczenie odeszło ale spodziewam się, że po przestaniu brania antybiotyków po 2- 3 m-cy e-coli znowu mnie zaatakuje. Chyba już wszystko brałem bo przez te 2 lata jadłem tego trochę i nazw już nie pamiętam. Pani/ie doktorze czy mógł by mi Pan/ni pomóc co zrobić? Nie brałem Metronidazol ani szczepionki na e-coli. Proszę o poradę. Pragnę nadmienić, że poruszam się na wózku z powodu dystrofii mięśniowej.

Informacje dodatkowe:

- dystrofia mięśniowa, poruszam się na wózku
- krwiomocz, po kuracji ziołami i oczyszczeniu nerek krwiomocz się nie pojawił
- concor, prenessa brana codziennie w minimalnych dawkach 4 i 5 mg 1 prenessa oraz pól tabletki concor
- w badaniach na obecność bakterii e-coli jest zwiększona ich obecność przed kuracją antybiotykami po kuracji spada ich ilość ale po średnio 3 miesiącach jest nawrót pieczenia i stan zapalny w pęcherzu.
- nasieniu nadal pokazuję się galaretowate gródki, czasem zdarza się że tak wygląda całe nasienie

POSIEW TLENOWY NASIENIA
WYNIK BADANIA: dodatni
IDENTYFIKACJI: Eschericha coli
Posiew ilościowy: 20 000 CFU/ml
Antybiogram:
- Ampicylina R (MIC>=32
- Amoksycylina/ kw.klawulanowy S (MIC 8)
- Cefuroksym S (MIC 4)
- Gentamycyna S (MIC<=1)
- Fosfomycyna S (MIC <=16) - to zostało podkreślone przez lekarza
- Ciprofloksacyba R (MIC >=4)
- Trimetoprim/sulfametoksazol R (MIC >=320)
- Nutrofurantoina S

POSIEW MOCZU

Wynik badania: dodatni
Bakteriuria 100 000 CFU/ml
Identyfikacja: Eschericha coli
Antybiogram:
- Ampicylina R
- Amoksycylina/ kw.klawulanowy I
- Cefuroksym S
- Ceftazydym S
- Cefotaksym S
- Fosfomycyna S - to podkreślił lekarz
- Ciprofloksacyna R
- Norfloksacyna R
- Trimetoprim/sulfametoksazol R
-Nitrofurantoina S
- Cefaleksyn S

Badania zostały wykonane 03.2013

Jeszcze byłem razu u tego doktora, zmieniłem lekarza i zapisał mi Augmentin oraz Bioracef

Lekarz:

Witam, a czy tych obecnych dolegliwościach bylo powtarzane badanie ogóle moczu i posiew? Czy w związku z tymi nawracającymi zakażeniami konsultował się Pan z urologiem - jeśli tak to co on na to, były wykonane jakieś badania? Czy ma Pan na co dzień jakieś problemy z oddawaniem moczu?

Użytkownik:

W obecnych dolegliwościach nie było powtarzane badanie ogólne i posiew.
W trakcie 1,5 rocznym odwiedzaniu lekarza z powodu nawracających się dolegliwości było wykonane i USG jamy brzusznej, pęcherza (nieznaczna ilość minimalna ilość moczu po oddaniu pozostawał w pęcherzu lecz żadnych zmiany chorobowych nie znaleziono- zaproponowano mi cystoskopie w razie powtarzania się zakażeń oraz tą szczepionkę na e-coli) i nerek, po za złogami w nerkach które miałem i to one odpowiedzialne były za krwiomocz nie było stwierdzonych żadnych innych nieprawidłowości od normy. Krwiomocz ustał po oczyszczaniu nerek ziołami. Po ostatniej wizycie u specjalisty urologa lekarz rozłożył ręce i proponował jedynie szczepionkę z własnego materiału, żadna terapia antybiotykowa nie zlikwidowała obecnego stanu. Mogę jeszcze powiedzieć, że mam bóle w nerkach jak atakuje mnie to zapalenie - przypomina "rwanie". Chcę zrobić bo mam zlecenie na ogólne badanie moczu + posiew ATB jednak to chyba wchodzi w grę po odłożeniu antybiotyków obecnie. Proszę o rade.

Nie mam żadnych problemów z oddawaniem moczu,

Tagi publikacji: bakteria e-coli, bakteria w pęcherzu, pęcherz, krwiomocz, pieczenie przy sikaniu, pieczenie cewki, zapalenie pęcherza, zakażenie układu moczowego

Lekarz:

Na pewno w Pana przypadku leczeniem tych nawracających zakażeń układu moczowego powinien się zajmować urolog. Obecną infekcję zapewne uda się wyleczyć tymi antybiotykami, które Pan zażywa, natomiast wspólnie z urologiem warto by było zastanowić się nad profilaktyczną dawką leku przeciwbakteryjnego (Furagina, Biseptol) stosowanego na stałe. Jeżeli chodzi o szczepionkę zaproponowaną przez urologa to jak najbardziej uważam, że warto spróbować. Jednak ważne jest także, aby pogłębić diagnostykę i ustalić przyczyny nawrotów - wykonane USG nie wykazało zmian, ale tak jak zaproponował urolog warto jeszcze wykonać inne badania (cystouretrografia mikcyjna, cystoskopia, itp). Nie zapytałem Pana czy w związku z dystrofią zażywa Pan na stałe jakieś leki - np. leki sterydowe, jeżeli tak to oczywiście jest to dodatkowy czynnik sprzyjający zakażeniom, w tym układu moczowego. Tak więc ja sugeruję rozważenie profilaktycznej antybiotykoterapii, szczepionkę oraz poszerzenie diagnostyki. Dodatkowo wszystkie inne działania profilaktyczne (picie dużej ilości płynów, częste opróżnianie pęcherza, różne ziołowe preparaty odkażające, itd.). Co do badania ogólnego moczu to moim zdaniem powinno być ono wykonane za każdym razem, kiedy dolegliwości nawracają i to jeszcze przed włączeniem antybiotyku. Oczywiście może Pan po zakończeniu leczenia wykonać te badania, ale pewnie nic nowego już to nie wniesie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi