LekarzPomaga.pl - BAKTERIE W CEWCE I NASIENIU

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Bakterie w cewce i nasieniu

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

W sierpniu ubiegłego roku miałem wykonaną plastykę ujścia cewki moczowej z powodu zwężenia jego końcowego odcinka wraz z założeniem cewnika na 7dni po zabiegu. Przed zabiegiem jak i po zabiegu mam zaczerwieniono punktowo ujście cewki moczowej z przekrwieniem wewnątrz samej cewki. W listopadzie '13 wykonałem posiew z cewki moczowej i moczu po których wyszła mi bakteria Entericiccus Faecalis (w cewce +++, mocz jałowy). Urolog przepisał mi Amokliklav po którym zrobiłem kolejny posiew po którym pokazał się Entericiccus Faecalis (w cewce ++, w nasieniu ++, mocz jałowy) oraz Pseudomonas Oryzihabitans (w cewce +). Urolog przepisał mi Gentamycynę domięśniowo po których zrobiłem kolejny posiew. Tym razem wyszedł Staphylococcus Epidermis (w cewce +++ oraz w nasieniu +). Staramy się z Żoną o dziecko i mam obawy że bakteria w nasieniu obniża jego parametry? Czy jest się czego obawiać? Czy bakteria Staphylococcus Epidermis jest zaraźliwa i mogę zarazić Żonę i zmniejszyć szansę na ciążę. Proszę o pomoc bo tracę już nadzieję. Przesyłam zdjęcia zaczerwienionego ujścia cewki. pozdrawiam Dariusz

Informacje dodatkowe:

Plastyka ujścia cewki moczowej wraz z założeniem cewnika.
1 posiew z cewki moczowej: Entericiccys Faecalis (+++),
Antybiotyk: Amoklikav 500mg+125mg
2 posiew z cewki moczowej: Entericiccys Faecalis (++) oraz Pseudomonas Oryzihabitanz (+)
1 posiew moczu (jałowy) + 1 posiew nasienia (Entericiccys Faecalis (++)
Antybiotyk: Gentamycyna domięśniowo + cipronex(nie jestem do końca pewien)
3 posiew z cewki: Staphylococcus Epidermis (+++), 2 posiew nasienia: taphylococcus Epidermis (+), mocz jałowy.
nie dostałem antybiogramu pisze tylko że ta bakteria stanowi naturalną florę skóry i błon śluzowych. Ale czy w nasieniu powinna się znajdować?

Załączniki:
Lekarz:

Witam, proszę mi napisać co na to zaczerwienienie mówi urolog - czy jego zdaniem jest to efekt jakiejś infekcji? od kiedy dokładnie je Pan ma, czy pojawiło się tak z dnia na dzień, czy stopniowo powiększało i nadal się powiększa? czy powoduje ono jakieś dolegliwości - ból, pieczenie, świąd? czy ostatni posiew widział już urolog, jeśli tak to co on to?

Użytkownik:

Ostatniego posiewu nie widział jeszcze urolog. Zaczerwienienie pamiętam od bardzo długiego czasu jeszcze przed zabiegiem poszerzenie cewki i właściwie jest ono cały czas jednakowe. Na co dzień nie odczuwam żadnych dolegliwości (czasami ale nie zawsze lekko szczypie podczas oddawania moczu ale bardzo lekko i to nie zawsze). Wcześniej przed posiewem mówił że cewka i żołądź nie muszą być regularne pod względem barwy. Od paru dni przemywam cewkę olejkiem z drzewa herbacianego bo podobno działa antybakteryjnie. Martwi mnie że tą bakteria Staphylococcus Epidermis mogę zarazić Żonę i obniżyć parametry nasienia.

Tagi publikacji: bakterie w cewce, cewka, nasienie, cewka moczowa, staphylococcus, sperma

Lekarz:

Staphylococcus epidermidis jest rzeczywiście florą fizjologiczną skóry i błon śluzowych, na przykład ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Tak więc jest to normalne, że znajduje się w wymazie z cewki, a w nasieniu mogło się znaleźć jako zanieczyszczenie (bo przecież nasienie przechodzi przez cewkę). Tak więc według mnie nie ma powodu przejmować się tymi wynikami - na pewno nie "zarazi" Pan żony, bo jest to flora fizjologiczna (nie leczy się tego), a co do jakości nasienia to jeżeli ma Pan obawy to proponuję zrobić seminogram (badanie nasienia), dzięki temu będzie Pan wiedział, czy pod tym względem wszystko w porządku. A jeżeli ujście cewki jest zaczerwienione od dłuższego czasu i nie sprawia w zasadzie żadnych dolegliwości to myślę, że rzeczywiście nie jest to nic poważnego i nie wymaga diagnostyki (taka "uroda"). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi