Częste oddawanie moczu
Witam serdecznie,
Od kilku miesięcy, (okolice grudnia), częściej oddaję mocz, co 2 a nawet 1,5 godziny. Ilość spożywanych płynów nie wzrosła w tym czasie znacząco. Wykonałem badania moczu i krwi, które wykluczyły zapalenia dróg moczowych, nerek, cukrzycę, a także PSA (jest w normie). Nie odczuwam bólu podczas oddawania moczu. Za każdym razem ilość moczu jest duża. Mocz oddawany jest strumieniemm ciągłym.
Nie przebyłem w ostatnich miesiącach żadnych istotnych chorób, w listopadzie jedynie półpasiec, który dosyć szybko wyleczyłem. Leczę się od 3 lat na nadciśnienie. Zażywam Betaloc 25 i Tritace 2,5 (raz dziennie).Dawki nie zmieniły się od 3 lat. Czuję się dobrze. W marcu ograniczyłem istotnie spożywany cukier (bez słodyczy, słodkich napojów, słodzenia napojów). W załączeniu wyniki badań z zeszłego tygodnia.
Witam, a konsultował się Pan już z urologiem? było wykonywane USG jamy brzusznej? czy w ostatnim czasie ma Pan w życiu więcej stresu, czymś się Pan denerwuje?
Witam,
U urologa jeszcze nie byłem i USG tez nie robilem. Czy sugeruje Pan jakieś schorzenie?
Jeśli chodzi o stres. Miałem dosyć stresowy ostatni rok. W lipcu zmarł Tata, a w kwietniu br. Mama. Jednak na stresowe sytuacje mój organizm nigdy nie reagował poprzez oddawanie moczu. Gdyby jednak to była wina stresu, to jak to leczyć?
Pozdrawiam
Tagi publikacji: częste oddawanie moczu, częstomocz, sikanie, zespół pęcherza nadreaktywnego, dużo moczu
Te wszystkie wyniki badań, które Pan wykonał są w porządku i w zasadzie pozwalają wykluczyć wszystkie najczęstsze przyczyny częstomoczu - cukrzyca, moczówka prosta, zakażenia układu moczowego, problemy z prostatą, niewydolność nerek. Proponowałbym jednak konsultację z urologiem, gdyż czasami przyczyną częstego oddawania moczu mogą być różnego rodzaju zaburzenia funkcji zwieraczowo-wypierczowych w drogach moczowych, na przykład zespół pęcherza nadreaktywnego. Urolog jeśli uzna za wskazane zleci wykonanie odpowiednich badań urodynamicznych i urograficznych. Na pewno należy wykonać także USG jamy brzusznej i miednicy małej w celu wykluczenia jakichś zmian narządowych mogących prowadzić do częstomoczu. Po wykluczeniu przyczyn chorobowych pozostaje jeszcze możliwość częstomoczu psychogennego, mającego podłoże nerwowe/stresowe, w takim wypadku urolog podpowie, gdzie udać się na terapię (będzie to zarówno psychoterapia jak i metody biofeedbacku). Pozdrawiam!