LekarzPomaga.pl - GUZEK NA JĄDRZE ?

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Guzek na jądrze ?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam
Pół roku temu wyczułem na lewym jądrze guzek nie wydaje mi się aby się zmienił od tamtego czasu . Jest twardy w dotyku nie przekracza 0.5mm . Poszedłem z tym odrazu do urologa, który miał problem ze znalezieniem tego , ostatecznie powiedział że ,,to pieprzyk , że nie jest na powierzchni jądra , czasami się zdarza'' i było po wizycie która trwała chwile. Na wizytę kontrolną umówiłem się 2 miesiące po pierwszej wizycie , tym razem do innego urologa. Zbadał jądro trwało to cało wieczność powiedział że zmiana którą wyczuwam to zwłóknienie . Dodatkowo zrobił badanie usg po czym powiedział że zmiana jest na tyle mała że potrzebne by było dokładniejsze badanie USG aby ją zobaczyć, czyli sprzęt którym Ten urolog dysponował był za stary ? nie rozumiem
Mam pytanie czy takie zwłóknienia mogą się rzeczywiście pojawić? . Czy badanie przedmiotowe i USG są wystarczające aby rzeczywiście stwierdzić , że to nie nowotwór tylko zwłóknienie/pieprzyk ?
Pozdrawiam

Lekarz:

Witam, proszę napisać czy ta zmiana jest wyczuwalna w skórze moszny (na skórze widoczna na zewnątrz lub tuż pod nią), czy może gdzieś głębiej w jądrze? czy powoduje jakieś dolegliwości bólowe, jądro jest powiększone, obrzęknięte, zaczerwienione? czy faktycznie od pół roku nie zauważył Pan, aby jej wielkość się zmieniła? czy poza tym ma Pan jakieś dolegliwości/objawy? czy do tej pory przechodził Pan jakieś choroby jąder lub najądrzy, np. zapalenie?

Użytkownik:

Zmiana nie jest widoczna przez skórę moszny jak już pisałem jest stosunkowo niewielka, ale jest na pewno na powierzchni jądra. Jądro nie jest czerwone na obrzęknięte też nie wygląda , jest tylko ta zmiana ( kuleczka) na powierzchni nie dająca się od niej oddzielić.
W tej chwili mnie nie boli , lecz przypominam sobie okres czasu kiedy mnie trochę pooblewało było to na początku października , listopada gdy trenowałem , Jądro mogło być troszkę uciskane.
Myślałem że to w związku z dojrzewaniem i nie miałem pojęcia o raku jądra ( może i lepiej,przynajmniej się tym nie przejmowałem).
Jedyne bóle jakie odczuwam to ból pleców, ale częściowo ustępują, ból nie narasta czyli to nie ma związku.
Zmiana myślę że się nie powiększyła, może i ma się takie wrażenie ale to raczej z ubzdurania sobie tego . Lekarz powiedział mi że gdyby to był nowotwór to miał bym 2x większe jądro ,a takie na pewno nie jest.
Odnośnie przebytych chorób: Nigdy się tym nie interesowałem. Oprócz tego okresu odległym w czasie kiedy jądro bolało mnie podczas treningu.
Dzięki za odpowiedź :)

Tagi publikacji: guzek na jądrze, jądra, zwłóknienie, ból jądra, moszna, usg jąder

Lekarz:

Myślę, że ta zmiana to rzeczywiście jest jakieś zwłóknienie/włókniak - jest ona bardzo niewielka, od kilku miesięcy praktycznie nie powiększa się, nie powoduje żadnych dolegliwości, nie ma przy tym powiększenia jądra, co jest jednym z objawów w przypadku rozrostów nowotworowych w jądrach. Dodatkowo zmiana nie jest widoczna w USG - oczywiście jakość aparatu ma tu duże znaczenie, ale na pewno poważne zmiany byłyby widoczne nawet na starszych i mniej dokładnych urządzeniach. A badanie ultrasonograficzne jest jednym z pierwszych badań wykonywanych przy podejrzeniu zmian nowotworowych jąder i dopiero po uwidocznieniu w nim nieprawidłowości poszerza się ewentualnie diagnostykę.
Proponuję Panu póki co obserwować w dalszym ciągu tę zmianę, bo z tego co Pan pisze nie jest ona niepokojąca, a za 2 - 3 miesiące udać się na kontrolne USG jąder (nie koniecznie do urologa, po prostu na samo USG). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi