LekarzPomaga.pl - KONTROLA UMIESZCZENIA CYSTOFIXU.

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Kontrola umieszczenia cystofixu.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Moja żona przed zabiegiem brachyterapii miała mieć założony cewnik nadłonowy (cystofix) do pęcherza moczowego. Jednak zamiast w pęcherzu umieszczono cewnik w esicy. Szpital w którym tego dokonano nie poczuwa się do odpowiedzialności twierdząc, że nie jest to błąd medyczny.
Pytanie:
Jakie badania powinny być przeprowadzone po zabiegu umieszczenia cystofixu, aby mieć pewność, że został on umieszczony prawidłowo. Czy te badania przewidują normy, zalecenia PTU, czy dobry zwyczaj?

Tagi publikacji: cystofix, pęcherz moczowy, wkłucie nadłonowe, nakłucie nabłonowe, umieszczenie cystofixu

Lekarz:

Witam serdecznie, przed umieszczeniem cystofixu lekarz powinien wykonać usg jamy brzusznej celem oceny stopnia wypełnienia pęcherza moczowego - aby w bezpieczny sposób przeprowadzić zabieg i uniknąć m.in. uszkodzenia jelita, pęcherz moczowy musi być odpowiednio wypełniony. Dla pewności, zabieg od początku do końca można wykonać pod kontrolą usg i na bieżąco śledzić tor wkłucia kaniuli punkcyjnej. Jeśli cewnik cystostomijny jest prawidłowo umieszczony i znajduje się w pęcherzu moczowym, w worku podłączonym do cewnika pojawia się mocz. W przypadku, gdy zabieg wykonywany był tylko pod kontrolą wzroku, w celu oceny prawidłowego umieszczenia cystofixu również wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi