LekarzPomaga.pl - METAPLAZJA PŁASKONABŁONKOWA PĘCHERZA MOCZOWEGO

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Metaplazja płaskonabłonkowa pęcherza moczowego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Chciała bym dowiedzieć się coś więcej o metaplazji płaskonabłonkowej pęcherza moczowego. Czy ta choroba
może się nawrócić i jakie są sposoby leczenia?

Informacje dodatkowe:

Miałam wykonywane trzy cystoskopie, podczas drugiego badania zostały pobrane wycinki do badania histopatologicznego i został wykonany zabieg techniką endoskopową/laparaskopową. Lekarz poinformował mnie że miałam wypalone to miejsce. Wynik badania: Fragment błony śluzowej z mikroogniskiem metaplazji płaskonabłonkowej. Ostatnie badanie wykazało że jest wszystko w porządku i również dolegliwości ustały ale nie stety po miesiącu znów odczówam ból. Lekarz przepisał mi antybiotyk po którym kilka dni czułam się troszkę lepiej ale zupełnie nie przestało boleć a gdy przestałam brać antybiotyk dolegliwości znów się nasiliły.

Lekarz:

Witam, proszę napisać jakie miała Pani od początku dolegliwości i objawy i kiedy się one zaczęły? Jeżeli ma Pani jakieś karty informacyjne z pobytu w szpitalu i wykonanego zabiegu to proszę je tutaj zamieścić. Czy po zabiegu konsultowała się Pani ponownie z urologiem, a jeśli tak to co on mówi na temat powrotu dolegliwości?

Użytkownik:

Witam, moje dolegliwości trwają już 3 lata, zaczeło się od bólu pęcherza a po jakimś czasie zaczełam również odczuwać cewkę moczową. Gdy poszłam do lekarza przepisał mi antybiotyk po którym nie było poprawy . Po wizytach u kilku lekarzy i zastosowaniu przeróżnych antybiotyków też nie było żadnej poprawy. Po 2 latach wreszcie lekarz do którego nadal chodzę skierował mnie na cystoskopie. Załączam karty informacyjne z trzykrotnego pobytu szpitalnego. Podczas drugiego pobytu miałam wykonany zabieg i po 2,3 miesiącach dolegliwości prawie ustały czułam tylko odrobinkę. Również kontrolne badanie po 4 miesiącach wykazało że jest wszystko ok, dowiedziałam się również od lekarza że ból cewki moczowej był spowodowany tym że metaplazja znajdowała się blisko cewki. Po kontrolnym badaniu około miesiąca czułam się w miarę dobrze ale niestety nie trwało to długo dolegliwości wróciły z jednym wyjątkiem nie odczuwam bólu cewki moczowej, odczuwam ból pęcherza. Byłam już u swojego lekarza który przepisał mi antybiotyk, lekarz stwierdził że może wdała się infekcja po ostatnim badaniu, 2 dni było lepiej i znów dolegliwości wróciły. Na dzień dzisiejszy zaczełam brać drugi antybiotyk również przepisany przez mojego lekarza. Tym razem lekarz nie postawił mi diagnozy.

Załączniki:

Tagi publikacji: metaplazja płaskobłonkowa, pęcherz moczowy, cystoskopia, cewka moczowa, ból cewki moczowej, zapalenie pęcherza

Lekarz:

Witam, przede wszystkim muszę Pani wyjaśnić, że przyczyną Pani dolegliwości nie jest metaplazja płaskonabłonkowa pęcherza, ale przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, a w wyniku tego przewlekłego stanu zapalnego dochodzi właśnie do powstania metaplazji (czyli chorobą jest zapalenie, a metaplazja to jego skutek). Jeżeli wyleczy się stan zapalny to metaplazja nie będzie się już pojawiała ponownie. Tak więc w Pani przypadku przede wszystkim należałoby się skupić na leczeniu zapalenia pęcherza moczowego. W takim przypadku wykonuje się badania moczu wraz z posiewem i stosuje antybiotyki zgodnie z antybiogramem, a w przypadku nawracających zakażeń zaleca się stosowanie profilaktycznych dawek antybiotyków na stałe przez wiele miesięcy. Stosuje się również leki miejscowe dopęcherzowo, które mają wzmocnić miejscowe mechanizmy obronne. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą urologa, tak więc z uwagi na nawrót dolegliwości proponuję ponowną konsultację urologiczną. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi