LekarzPomaga.pl - NOWOTWÓR, GRUCZOLAK PROSTATY

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Nowotwór, gruczolak prostaty

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, zalaczam wyniki biopsji. Prosba o opis, wytlumaczenie, mozliwosci leczenia. Lekarz wspomina o hormonoterapii. Czy w przypadku zmniejszenia guza tata kwalifikuje sie do operacyjnego usuniecia? Wszelkie informacje beda cenne. Z gory bardzo dziekuje

Załączniki:

Tagi publikacji: Nowotwór prostaty, gruczolak prostaty, hormonoterapia, rak prostaty, suma Gleasona

Lekarz:

Witam serdecznie, wynik załączonego przez Panią badania histopatologicznego wskazuje na gruczolakoraka prostaty, który zajmuje zarówno lewy jak i prawy płat gruczołu krokowego, nacieka też struktury nerwowe stercza. Za tym rozpoznaniem przemawia również wysoki poziom PSA. Z kolei, Gleason to skala używana przez patomorfologów do oceny stopnia złośliwości histologicznej raka prostaty. Jest to skala pięciopunktowa (1-5), przy czym 1 oznacza komórki najbardziej zbliżone do prawidłowych, natomiast 5 przypisuje się komórkom o cechach typowych dla komórek nowotworowych. Do oceny histologicznej wykorzystuje się tzw. sumę Gleasona, zapisywaną w postaci równania np. (3+4) = 7, gdzie pierwszy element sumy oznacza, że w ocenianym materiale dominują komórki oceniane w skali Gleasona na 3, a drugie co do częstości na 4. I tak, jeśli:
- suma Gleasona 2-4 --> oznacza to niski stopień agresji nowotworu
- sum a Gleasona 5-7 --> umiarkowany stopień agresji nowotworu
- suma Geasona 8-10 --> duży stopień agresji nowotworu
Jeśli chodzi o leczenie raka prostaty, metod terapeutycznych jest kilka: leczenie chirurgiczne, radioterapia i wspomniana już przez Panią hormonoterapia. W każdym przypadku postępowanie ustalane jest indywidualnie dla każdego pacjenta i uzależnione od kilku czynników, takich jak: złośliwość nowotworu, stopień zaawansowania choroby (w tym celu należałoby wykonać badania dodatkowe takie jak: TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej celem oceny obecności przerzutów w węzłach chłonnych i innych narządach, rtg klatki piersiowej, scyntygrafię w przypadku podejrzenia przerzutów w kościach), wiek pacjenta, choroby współistniejące i ogólny stan zdrowia. Proponuję wybrać się z tatą na wizytę do urologa - można sobie wcześniej przygotować zestaw pytań, co być może ułatwi Państwu potem podjęcie decyzji co do zaproponowanego leczenia. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi