LekarzPomaga.pl - PRZEWLEKŁE ZAPALENIE STERCZA A RAK STERCZA, MĘŻCZYZNA 42 LATA

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Przewlekłe zapalenie stercza a rak stercza, mężczyzna 42 lata

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Nanaszko

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

Mam 42 lata, ostatnio zdiagnozowano u mnie (przez dwóch niezależnych urologów) przewlekłe niebakteryjne zapalnie stercza, biorę Unidox 100 mg 2x1 oraz czopki Distreptaza 2x1, kuracje dopiero zaczynam. Nie mam jakiś strasznych bóli, czasem coś lekko mnie pobolewa w pachwinie i czasem w części krzyżowej, generalnie nie ma tu jakiegoś dużego dyskomfortu, zdarza się nawet jakiś bezbolesny tydzień lub dwa, parcie na mocz uzależnione od sytuacji stresowych, w nocy nie wstaję, aktywność seksualna w porządku, strumień moczu, opróżnianie pęcherza wszystko w normie. Parę miesięcy wcześniej (przed wizytami u urologów) przeszedłem zapalenie cewki moczowej (tak orzekł internista), a parę lat temu prawdopodobnie ostre zapalenie prostaty, które jak twierdzi jeden z urologów przerodziło się u mnie w stan przewlekły. Nie martwił bym się tymi faktami, choroba trudna ale do wyleczenia ale...tydzień temu u mojego Taty 69 lat zdiagnozowano raka prostaty w początkowym stadium niski Gleason 3+3 = 6 (Nowotwór obecny jest w jednym wycinku zajmuje około 60% powierzchni zbadanego materiału, AMACR (+) p63 (-) CK34BE12 (-)), PSA 11,7 oraz drugi pomiar 10.

Mój niepokój budzi to, że urolodzy póki co nie kazali mi robić testu PSA, ponieważ jak twierdzą należy wyleczyć zapalenie stercza a generalnie mam go zrobić w wieku 45 lat. Mam zasadnicze pytanie czy przewlekłe niebakteryjne zapalenia stercza prowadzi do raka prostaty ? i czy jest sens na własną rękę wykonać teraz test PSA w trakcie leczenia, mimo że urolodzy twierdzą że należy się w pierwszej kolejności wyleczyć z zapalenia ? Mam tu też na myśli kwestie dziedziczne.

Jestem typem panikarza, leczyłem się też wcześniej intensywnie na nerwicę lękową, jej objawy mam niestety do dziś.

Pozdrawiam Adam

Tagi publikacji: zapalenie stercza, rak stercza, ból w pachwinie, pachwina, ostre zapalenie prostaty, zapalenie cewki moczowej, nowotwór stercza

Lekarz:

Dzień dobry,

PSA- Swoisty antygen sterczowy obserwowany jest we krwi w podwyższonym stopniu nie tylko w chorobach nowotworowych. Podczas procesów zapalnych (jak w Pana przypadku) PSA będzie podwyższone i nie sposób jest zweryfikować przyczynę podwyższenia (stan zapalny/nowotwór/ współistnienie obu). Zgadzając się z urologami, uważam, że w czasie leczenia zapalenia stercza nie jest zasadne wykonywania tego badania jako prewencji nowotworowej.
Ze względu na wywiad rodzinny, po wyleczeniu zapalenia, może Pan wykonać oznaczenie poziomu PSA, które powinno zostać uzupełnione o badanie lekarski per rectum lub USG przezodbytnicze.
Leczone zapalenie stercza nie powinno w znaczącym stopniu wpłynąć na ryzyko rozwoju nowotworu.

Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi