Rak pęcherza moczowego, cystektomia radykalna
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej
Dzień dobry.
Mój ojciec od 3 lat skarżył się na pieczenie przy oddawaniu moczu i częstomocz. Na moje wskazanie zmienił urologa. Ten skierował go na uretrocystoskopię.
Następnie w połowie sierpnia mój ojciec przeszedł zabIeg TURBT, w czasie którego usunięto guzy brodawczakowate.
Pobrane zostały 2 wycinki do badania. Wynik:Carcinoma urtheliale high grade invasivum.
Brak mięśniówki-A(M-8120/3),Carcinoma urotheliale partim in situ partim papillare low grade sine signis invasionis (M-8120/3).Brak mięśniówki do oceny-B.
I-tylna ściana pęcherza 1,5cm
A-szarobrunatny
II.okolica ujścia moczowodu lewego
B-1 wyc. 0,3cm
Pan doktor urolog stwierdził, że konieczne jest usunięcie pęcherza moczowego (metoda Brickera).
Natomiast inny urolog stwIerdził, że ponieważ nie pobrano wycinka mięśniówki i obraz tomografii nie wskazuje jasno, jakiego typu to są zmiany,
wskazane jest wykonanie TURBT second look z pobraniem wycinków mięśniówki oraz zastosowanie immunoterapii BCG. Ojciec nie ma także typowego objawu-krwiomoczu.
Pod koniec października ojciec przeszedł zawał, w czasie którego wykonano angioplastykę. W rezultacie, zapobiegawczo przed odroczonym zabiegiem wdrożono
chemioterapię adjuwantową i neoadjuwantową. Obecnie ojca czeka bodajże 7 i ostatni przed planowanym za 3-4 tygodnie zabiegiem
pobyt w szpitalu i podanie chemioterapeutyków. Ojciec od jakiegoś czasu czuje poprawę, jeśli chodzi o załatwianie się-często udaje mu się przespać całą noc, co przed chemioterapią było niemożliwe.
Ogólne samopoczucie ojca jest bardzo dobre. Przytył 3 kg i nic nie wskazuje, że jest chory. Proszę o opinię, czy nie warto w przypadku ojca spróbować terapii BCG?
Czy cystektomia radykalna jest jedynym wskazaniem i wyjściem z sytuacji?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za fachową odpowiedź.
Tagi publikacji: Rak pęcherza moczowego, cystektomia radykalna, częstomocz, pieczenie przy oddawaniu moczu, usunięcie pęcherza moczowego
Witam, niestety decyzja o postępowaniu terapeutycznym w takim przypadku nie jest łatwa i nawet specjaliści mogą mieć różne opinie w tej kwestii. W pobranych wycinkach stwierdzono: 1) raka urotelialnego o niskim stopniu zróżnicowania (wysoki potencjał złośliwości), 2) raka urotelialnego częściowo przedinwazyjnego, częściowo brodawkowatego o wysokim stopniu zróżnicowania (małej inwazyjności) bez cech naciekania. W obu przypadkach brak jest oceny naciekania mięśniówki, a jest to bardzo ważny czynniki decydujący o leczeniu - rak naciekający mięśniówkę wymaga radykalnej cystektomii, rak nie naciekający pozwala rozważać oszczędzające leczenie. Tak więc można by było rozważać wykonanie TURBT second look z pobraniem mięśniówki do badania histopatologicznego i w razie braku naciekania wdrożyć leczenie oszczędzające. Jednak należy tu także brać pod uwagę, że w jednym z wycinków stwierdzono raka high grade, czyli o wysokim potencjale złośliwości, co w przypadku leczenia oszczędzającego wiążę się z dużym ryzykiem wznowy. Podsumowując w przypadku podjęcia decyzji o cystektomii radykalnej rokowanie co do wyleczenia jest bardzo dobre i z dużym prawdopodobieństwem problem tej choroby zostanie zamknięty, jednak wiążę się to z brakiem pęcherza moczowego i wszystkimi z tym związanymi niedogodnościami. Natomiast w przypadku podjęcia próby leczenia oszczędzającego z zachowaniem pęcherza istnieje pewne ryzyko wznowy choroby (być może nie małe w tym przypadku). Tak więc nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć co należy zrobić, gdyż nawet zdania ekspertów są w tych kwestiach podzielone - decyzję musicie Państwo podjąć sami wspólnie z prowadzącym urologiem, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko i ewentualne korzyści. Pozdrawiam!