LekarzPomaga.pl - STULEJKA(?)

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Stulejka(?)

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie. Wydaje mi się, że posiadam coś w rodzaju stulejki; co prawda w "stanie spoczynku" skóra schodzi z żołędzi normalnie, jednak we wzwodzie jest to prawie w ogóle niemożliwe, bo jest zwyczajnie za ciasna i próby oczywiście wywołują ból. W obu zaś przypadkach naga żołądź jest wrażliwa na najmniejszy dotyk. Jest tak odkąd gdy miałem 6 lat skóra po odciągnięciu (podczas mycia) nie dała się naciągnąć ponownie bez sporego bólu, w końcu lekarz w szpitalu zrobił to na siłę, ledwo. Mam 17 l.
Bardzo proszę o jakieś ogólne wprowadzenie, zanim udam się do lekarza, na temat możliwego leczenia, zabiegu-?, powikłań i innych "standardowych nieprzyjemności" mogących mnie po nim czekać...
Pozdrawiam

Tagi publikacji: stulejka, żołądź, penis, ból penisa, napletek, obrzezanie

Lekarz:

Witam, opisywane objawy rzeczywiście wskazują na stulejkę (pomimo tego, że w spoczynku napletek schodzi prawidłowo to brak możliwości jego odprowadzenia we wzwodzie również oznacza stulejkę). W wieku dorosłym leczenie jest prawie zawsze zabiegowe - w bardzo rzadkich przypadkach podejmuje się próby leczenia zachowawczego. Są 2 rodzaje zabiegów - albo jest to zabieg plastyczny, albo obrzezanie. W pierwszym przypadku dokonuje się plastyki napletka poprzez odpowiednie jego nacięcia w taki sposób aby umożliwić po wygojeniu jego swobodne odprowadzanie - wygląd penisa po zabiegu jest taki sam jak przed nim. W drugim przypadku częściowo lub w całości usuwa się napletek przez co częściowo lub w całości odsłonięty zostaje żołądź prącia. Musisz udać się do urologa, on po zbadaniu Cię zadecyduje jaki rodzaj zabiegu wskazany byłby w Twoim przypadku. Jeśli chodzi o zabiegi plastyczne to nie jest to metoda doskonała i nie zawsze udaje się osiągnąć zadowalający efekt lub też dochodzi do nawrotów stulejki. Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest na pewno obrzezanie. No ale zobaczysz co zaproponuje urolog.
Sam zabieg jest krótki, wykonywany albo w znieczuleniu ogólnym albo rdzeniowym, pobyt w szpitalu również nie trwa długo (1-2 dni). Bezpośrednio po zabiegu z uwagi na możliwe dolegliwości bólowe będziesz otrzymywał leki uśmierzające ból. Powikłania są raczej rzadkie - największym problemem po zabiegach plastycznych jest wytworzenie blizny, która doprowadzi do nawrotu stulejki. Przy wypisie ze szpitala lekarz pouczy Cię jak postępować aby zminimalizować takie ryzyko. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi