LekarzPomaga.pl - ZALEGAJĄCY MOCZ PO MIKCJI

Układ moczowy -drogi moczowe (moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa) oraz męskie narządy rozrodcze

Zalegający mocz po mikcji

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, chciałbym zapytać o możliwą przyczynę zalegającego moczu po mikcji który uwidoczniono w trakcie badania USG? wg lekarza ok 90ml, nie ukrywam wizyta w toalecie w czasie badania była dość "szybka", ale nigdy nie zauważyłem u siebie niepokojących objawów związanych z przerostem prostaty, wymiary gruczołu to 47x29x43 objętość 31ml, czy jest to względnie prawidłowy wynik? w trakcie dnia oddaję mocz nie za często, w nocy nie wstaję za potrzebą, jedynie w czasie przeziębienia częstsze wizyty za potrzebą.

Informacje dodatkowe:

2008 wypadek komunikacyjny, ok 2 tygodni cewnikowany. tydzień śpiączki farmakologicznej, drenaż opłucnej, resekcja żebra, zmiażdżona część 10x15 lewego płuca.
częste infekcje górnych dróg oddechowych, zatok.

Lekarz:

Witam, a czy kiedykolwiek - obecnie lub w przeszłości (także w dzieciństwie) miał Pan jakieś problemy z układem moczowym, na przykład częste zakażenia układu moczowego, moczenie dzienne lub nocne, częste lub rzadkie oddawanie moczu, częste parcie na pęcherz? Z jakiego powodu wykonano to USG - rozumiem, że nie z przyczyn urologicznych, a zaleganie moczu to przypadkowe odkrycie?

Użytkownik:

Witam. Nie przypominam sobie żebym miał kiedykolwiek problemy z układem moczowym, jedynym incydentem związanym z tym było zapalenie nerki odkryte dopiero przez urologa po fakcie, na tej samej wizycie miałem robione badania kompleksowe prostaty i pęcherza i wszystko było ok. Stan zmienił się po wypadku komunikacyjnym już po wyjęciu cewnika, w tym okresie przechodziłem liczne niezidentyfikowanego infekcje w całym organizmie, jednak nie mogę dokładnie stwierdzić co było ich przyczyną, padło podejrzenie na gronkowca. Częstsze oddawanie moczu występuje w okresie przeziębień lub jeśli zmarzną plecy. Nie miałem moczeń ani dziennych ani nocnych, zbyt wielkiego parcia na pęcherz również nie przypominam sobie.
Badanie USG było w celu wykluczenia problemów z wątroba, ponieważ zaszło podejrzenie że leki przeciwbólowe jakie przyjmowałem mogły doprowadzić do uszkodzenia narządu, jednak na wyniku USG wszystko wyszło poprawnie, drogi żółciowe, trzustka, nerki bez żadnych oznak nieprawidłowości. Lekarz rodzinny zalecił stosowanie doraźne leku Cholestil i dietę, co spowodowało znaczną poprawę jeśli chodzi o bóle które były przyczyną badania USG.
Zaleganie moczu wyszło przypadkiem, jednak wg informacji jakie uzyskałem od lekarza rodzinnego mógł się przyczynić do tego pośpiech w toalecie. Prostata na wyniku USG wygląda jak po przejściu stanu zapalnego, jednak nie jest do określenia w jakim czasie. Zostało mi zalecone powtórzenie badania za ok rok.
Myślę że istotną informacją jest również mój tryb życia który obecnie przybrał wyglądu biernego przez wzgląd na urazy w organizmie, praca za biurkiem, mało ruchu, i względnie picie dużych ilości płynów, wody, herbaty soków itp.
Niestety nic bardziej szczegółowo związanego z dzieciństwem nie jestem w stanie napisać, jednak ile sięgnę pamięcią problemów urologicznych nie miałem.

Pozdrawiam.

Tagi publikacji: mocz, zalegający mocz, mikcja, przerost prostaty, prostata, pęcherz moczowy

Lekarz:

Jeśli chodzi o wielkość prostaty to prawidłowa jej objętość wynosi zwykle do 25 ml, więc u Pana jest ona w niewielkim stopniu powiększona. Co do zalegania moczu to prawidłowo po mikcji jego ilość w pęcherzu nie powinna przekraczać 12 ml, więc również u Pana ta ilość jest większa niż normalnie. Przyczynami zalegania moczu u mężczyzn są często problemy z prostatą (przerost gruczołu krokowego) oraz zaburzenia neurogenne (problem neurologiczny prowadzący do nieprawidłowej pracy mięśni zwieraczy i wypieracza pęcherza moczowego). Jednak z tego co Pan pisze nie ma Pan żadnych dolegliwości ani niepokojących objawów ze strony układu moczowego, a zwykle w takich sytuacjach pojawia się uczucie niepełnego opróżniania pęcherza, częste oddawanie moczu przerywanym strumieniem, częste uczucie parcia na pęcherz, itp. Dodatkowo faktycznie pośpiech przy oddawaniu moczu przed badaniem mógł się przyczynić do niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego i stąd taki nieprawidłowy wynik. Z tego względu uważam, że na chwilę obecną nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o wynik USG. Warto jednak za 2-3 miesiące powtórzyć badanie i jeśli wyniki nadal będą nieprawidłowe to dla pewności skonsultować się z urologiem. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi