Zatrzymanie moczu - prostata
Witam,
mam pytanie odnosnie mojego Taty, lat 78. Od dluzszego czasu leczy sie na prostate. Bierze leki i regularnie robi badania. PSA zawsze wychodzilo w normie, poniżej 6,5ng/ml. Ostatnio jednak doszło u niego do zatrzymania moczu i został mu założony cewnik. Po założeniu cewnika PSA było na poziomie powyżej 7ng/ml. Próbowano mu zdjąć cewnik, ale doszło ponownie do zatrzymania moczu. Wykonano mu USG w szpitalu i jego opis brzmi następująco:
"Pęcherzyk żółciowy cienkościenny ze złogiem o śr. 18mm.
PZW i drogi żółciowe wewnątrz-wątrobowe nie poszerzone
W wątrobie pojedyncza torbiel o śr. 23mm
Poza tym wątroba jednorodna
Echostruktura trzustki, śledziony i obu nerek prawidłowa
Układy k-m nieposzerzone.
Okolica okołoaortalna bez zmian.
Aorta bruszna nieposzerzona.
Pęcherz moczowy o ścianach gładkich, przy objętości 400ml.
Gruczoł krokowy o wym. 60 x 56 x 58 mm, obj. 104ml, niejednorodny z drobnymi zwapnieniami - wpukla się w światło pęcherza moczowego.
Po mikcji 120ml zalega w pęcherzu."
W szpitalu go zbyli i kazali przyjść za miesiąc. Zupełnie się na tym nie znam więc chciałbym się zapytać co ten opis może oznaczać? Czy to może być rak? Czy należy się natychmiast zgłosić do lekarza, wykonać jakieś specjalistyczne badania, np. biopsje?
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Witam, proszę mi napisać jakie dokładnie zalecenia dostał pacjent przy wypisie ze szpitala (jakie leki, w jakim celu ma się zgłosić za miesiąc? Najlepiej jeśli zamieści Pan zdjęcie karty wypisowej. Czy w szpitalu pacjent był na oddziale urologicznym lub był konsultowany przez urologa? czy było wykonywane USG prostaty transrektalne (przez odbyt)? czy w tej chwili pacjent już oddaje mocz samodzielnie czy nadal jest cewnikowany?
Witam,
W karcie wypisowej zostało napisane dokładnie to co w moim pierwszym opisie, nic więcej. Leków nowych tata nie dostał, bierze te co od dłuższego czasu (niestety nie znam ich nazwy). Został zakwalifikowany do operacji, ale tu jest pewien problem. Prostata jest już zbyt duża, żeby ją zoperować laparoskopowo (według lekarza urologa w szpitalu). Pozostaje więc operacja w pełnym znieczuleniu. Problem polega na tym, że tata ma zaawansowaną miażdżycę i nie zalecono mu korzystania z całkowitej narkozy, jako że mógłby się z niej już nie obudzić.
Tak, w szpitalu przebywał na oddziale urlogicznym i konsultacji udzielał lekarz urolog. USG było wykonywane przez powłoki brzuszne,a nie transrektalne. Odbyła się próba zdjęcia cewnika, ale następnego dnia znów musiał zostać założony w związku z ponownym zatrzymaniem moczu.
Pozdrawiam.
Tagi publikacji: prostata, cewnik, zatrzymanie moczu, pęcherz
Prostata Pana taty jest rzeczywiście znaczenie powiększona, a duże gruczolaki stercza uniemożliwiają przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (tzw. TURP) i wymagają wykonania klasycznej adenomectomii. Jednak również i ten zabieg może być wykonywany w znieczuleniu regionalnym (potocznie mówiąc "w kręgosłup"), wszystko zależy od anestezjologa - to on będzie kwalifikował tatę do zabiegu i zadecyduje jakie znieczulenie przeprowadzić, aby nie zagrażało ono życiu pacjenta. Tak więc proszę być spokojnym. Co do nagłego wzrostu poziomu PSA (w stosunku do wartości stwierdzanych poprzednio, które już były podwyższone w wyniku łagodnego przerostu prostaty) to może być to związane właśnie z cewnikowaniem, gdyż taka ingerencja w obrębie gruczołu krokowego może prowadzić do jego zwiększenia. Co do ewentualnych dodatkowych badań (jak biopsja) to jeżeli urolodzy nie zalecili ich wykonania to najwidoczniej na chwilę obecną nic nie wskazuje na podejrzenie raka i nie trzeba ich wykonywać. Po usunięciu prostaty materiał zostaje oddany do badania histopatologicznego i wtedy będziemy mieli pewność, że zmiana jest łagodna. Pozdrawiam!